Türkiye’de Uçurtma Kültürü

Uçurtmalara dünyanın her yerinde rastlamak mümkün. Her ülkenin kendine özgü bir uçurtma tipi var. Bizim geleneksel uçurtmamız altıgendir.

Altıgen Uçurtma

Altıgen uçurtma sadece Türkiye’nin değil tüm Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerinin ve bir çok Güney Amerika ülkesini geleneksel uçurtmasıdır. Bu durum çok muhtemel gemi ticareti ile uçurtmanın bu ülkelere yayılması ile açıklanabilir. Bu ülkelerdeki altıgen uçurtmaların yapım teknikleri birbirine çok yakın olmakla beraber zaman içinde az da olsa birbirinden farklılaşmıştır. Örneğin Suriye’de yapılan uçurtma daha püsküllü , Portekiz’de yapılan altıgen birden fazla ince uzun düz kuyruklu olarak yapılmaktadır.

Altıgen ve altıgenin türevleri ( Sekizgen , Kuleli , Püsküllü vb ) dışında ülkemizde bilinen bir uçurtma türü de Fener’dir.

Fener

Fener Uçurtmaya çok nadir de olsa hala rastlıyoruz.
Ülkemizdeki uçurtma kültürü ne yazık ki bunun ötesine geçememiş durumda. Diğer ülkelerdeki uçurtmalar ile ilgili bir çok detaylı bilgiyi http://www.ucurtmaplanlari.com adresinde görebilirsiniz.

Türkiye’de uçurtma konusunda çaba gösteren sınırlı sayıda kişi ve kuruluş var. Bunların en başında Martı Uçurtma Kulübü ( http://www.ucurtmakulubu.com ) geliyor. Martı Uçurtma Kulübü 1999 yılında kurulmuş olan sanal bir kulüp. Tamamen uçurtmaya gönül vermiş insanların emeği ile ayakta duran , ticari bir faaliyeti olmayan bir kulüp .
Yurtiçinden ve dışından yüzlerce üyesi var.

Sadece ülkemizde değil neredeyse tüm dünyada bilinen klasik uçurtma türleriyle ilgilenen insan sayısı her geçen güz azalmaktadır. Sebebi elbette alternatif hobilerin , TV , bilgisayar gibi iletişim araçlarının ezici cazibesi ve insanların daha tembel hobiler seçmeleridir.

Uçurtmalar da bu duruma karşı çeşitlenmiş ve daha heyecan verici , iki ip ile kumanda edilebilen veya sizi bir sörf tahtası üzerinde sürükleyebilen formlara bürünmüşlerdir.

Türkiye’de uçurtma yapımında kullanılan malzemeleri ( karbon çıta ve ripstop kumaş ) bulmak ne yazık ki kolay değil. Bulabildikleriniz de oldukça pahalı. Son yıllarda Decathlon mağazalarında karbon çıta satılmaya başlandı ama biraz pahalı. Bir de THK satıyor ancak kalite olarak biraz problemli. Ripstop kumaşı ise ancak yelkincilerden rica ederek alabilirsiniz. Kumaş olarak ülkemizde tafeta bulmak mümkün ancak tafeta ile yapılan uçurtmalar biraz ağır olabilir.

Uçurtma yapımı ile ilgili bir kaç Türkçe site var. Bunlar
http://www.ucurtmaplanlari.com
http://www.turkucurtma.com
http://www.ucurtma.web.tr
http://www.ucurtmakulubu.com
http://www.ucurtma.org

Ülkemizde her yıl bir çok uçurtma festivali organize ediliyor ancak bunların neredeyse hepsi uçurtma adı altında ama uçurtma ekseninden uzak festivaller. Genellikle festivali organize eden kişi veya kuruluşların amacına hizmet etmeye yönelik bir etkinlik oluyor. Öyle bile olsa uçurtma adına toplanıp insanlarla bu hobiyi paylaşmak güzel.

Akdeniz sahilleri rüzgar açısından uçurtma uçurmaya en uygun yerler. Rüzgar tüm yaz boyunca çok düzgün. Marmara’da sürekli rüzgarlı var denebilir ancak yaz boyunca çok sert. Marmara sonbaharda daha uygun. Doğuya gittikçe rüzgar şiddeti düşüyor. İç Anadolu’da Ankara rüzgar açısından ne yazık ki çok kötü. Ankara’da uçurtma festivali düzenlemek oldukça riskli. Batı Karadeniz akşamları çok uygun . Aslında tüm sahiller uçurtma için ideal.

Bir uçurtma festivali aslında büyük bir organizasyon gibi görülse de nasıl yapılacağını bildiğiniz sürece hiç de zor değil. Bu konuda http://www.ucurtmaplanlari.com/festivalmanuel.htm linkinden faydalanabilirsiniz.

Bu yazıya fırsat buldukça devam edeceğim.

İyi Rüzgarlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s